Ana Sayfa ÖZEL HABER 26 Ağustos 2019

5 Belde 1 İlçe, işte CHP…

Cemal İNCESOYLUER’in Kaleminden…

Tokat merkezde gazetecilik yaparken neleri ıskaladığımızı hep kabul ettim. Birçok ilçe ve belde belediye başkanlarının hemşerilerine nasıl hizmetler yaptığını ya da yapmadığına vakıf olmadan, 5 yıl bitip seçim sürecine girdik.

Ama bu sefer böyle olmayacak. En azından benim açımdan, Tokat hinterlandı içerisindeki ilçe ve beldelerimizle irtibat içerisinde olmayı, mümkün olduğunca da buralara gitmeyi planlıyorum.

Bunlardan birisi de, Almus İlçemizin Kınık Beldesi. Genç Başkan Güven Arslan. Sanırım, Tokat Belediye Başkanımızın Eyüp Eroğlu’nun “Genç Başkan” unvanının tahtına oturmuş gözüküyor. Henüz 36 yaşında. Yani, uzun hayat yolculuğunun henüz yarısında. Sanırım, birkaç kez Tokat eski CHP Milletvekili Orhan Düzgün’ün danışmanıyken telefonda görüştük.

Milli İrade Ekibi olarak Hüseyin Alpay ve Mete İmamoğlu ile birlikte Kınık Belediye Başkanı Güven Arslan’ı ziyaret edip, kendisini uzun uzadıya dinledik. Bu buluşmada, çok sağ olsun CHP Tokat İl Başkanı Mustafa Duran’da hazır bulundu. Zaten, buluşmamızın fikir babası ve öneren kişi de Mustafa Duran Başkandı. Güven Başkanla, gazetemizin Yayın Kurulu Başkanı Hüseyin Alpay’ın ünsiyet ve dostlukları daha da eski ve yakındı. O sebeple, Başkan Güven Başkan ile Hüseyin Alpay’ın bir takım siyasal mevzuları yad ederken, biz de iyi bir dinleyici olarak bilgilerinden yararlandık.

Güven Başkana geleceğim ama ondan önce bir durum tespiti yapmazsam, bu yazı noksan kalır. CHP’nin 2014 yerel seçimlerinde hepi-topu 2 belde belediye başkanlığı vardı. Bunlar, Akarçay-Görümlü ile Yazıcık Belediyeleriydi. 2019 Mart yerel seçimlerinde ise, 5 belde 1 İlçe Belediyesini aldı CHP. Bunlarda, Görümlü, Yazıcık, Kınık, Gölgeli, Ataköy Beldeleri ile Zile İlçesidir.

Bu seçim sath-ı mahalline henüz girmeden ve meydanlar ısınmadan önce de, CHP Tokat İl Başkanlığına Mustafa Duran atandı. Siyaset böyledir. İşin lokomotifi ve liderliğini üstlenen kişiler hem bedel öderler, hem de ödül alırlar. Durum tespitimiz, CHP’nin 2014 yerel seçimlerinde 3 belde belediye başkanlığını kazanmışken, bon yerel seçimlerinde ise bu sayı 5 belde ve 1 ilçe şeklinde skor oldu. İtiraz edebilirsiniz, aday faktörü, parti örgütünün çalışma potansiyeli, milletvekilinin katkısı ve daha nice etkenleri sayabilirsiniz. Bütün bunlara hiçbir itirazım yok. Ancak, ortadaki gerçekte skordur. İşin il bazındaki başındaki adamda CHP İl Başkanı Mustafa Duran’dır…

Bana göre, Başkan Mustafa Duran bu seçimde iyi bir sınav verdi. Her partinin, her siyasetçinin eksiklikleri, kusurları, hata ve yanlışları vardır, olur. Bütün bunlara rağmen, son 17 yıl içerisinde yapılan yerel seçimlere baktığımızda, CHP’nin böyle bir başarısı ve skorundan söz edemiyoruz.

Bu hakkı teslimi yaptıktan sonra, yazının öznesi Kınık Belediye Başkanı Güven Arslan’a yeniden dönelim, isterseniz… Uzun yıllar dışarda kalmış, beldesinde fazla bir vakit geçirmemiş Başkan Güven Arslan, tabii gurbette ve büyükşehirlerde edindiği tecrübeyi de beldesine aktarmak istiyor. Heyecanı, projeleri, siyasette duruşu ve deyim yerindeyse yönetici umurundan etkilenmedim desem yalan olur. Bir beldeden bir başarı hikayesi çıkacağından hiç kuşkum yok. Daha ötesi, Kınık diye bir yerin varlığını duyuracak, bu güzel beldemizin envanterine bir hikaye ekleyecek çalışmaların ipuçlarını veriyor, Güven Başkan.

Yakın 2 köyü adeta hizmet markajına almış. Çöplerini aldırıyor, noksanlarını tespit ettiriyor, cenazelerine yetişiyor, düğünlerinde halaya omuz veriyor. Ne bir şehrin/beldenin hikayesi, nede bir siyasetçinin hikayesi durduk yere ve tesadüfen yazılmaz. 35 yıllık meslek hayatımda hikaye yazmak adına yanıp tutuşan ama bunun karşılığında hiçbir çaba göstermeyen çok insan tanıdım. Şartlar el verir, birikimin el vermez. Yani, deyim yerindeyse Allah at verir meydan vermez…

Kınık Belediye Başkanı Güven Arslan’da at da var, meydan da. Hem CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığı sürecinde, hem de parti içindeki aktif görevleri esnasında ciddi bir çevre edinmiş, Bunu kendi beldesine aktarmak istiyor.

Güven Başkan’ın hayata bakışı, kısa sürede belediyecilik anlayışını oluşturması ve bunlardan daha önemlisi halkın tam da içinde olma vizyonu, güzel işler başarmasını tetikleyecektir. Eskilerin deyimiyle, un var, şeker var, yağ var.

Sözün gerisini siz getirin…. Yani, helva yapmak zor değil.

KINIK BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN ARSLAN KENDİNİ ŞÖYLE ANLATIYOR:

1983 Yılında Almanya’da doğdum. Aslen Tokat İli Almus İlçesi Kınık Beldesi Yuvaköy mahallesi sakinlerindenim. Evli ve bir çocuk babasıyım. CHP Turhal Gençlik Kollarında başlamış olduğum siyasi mücadeleme sırasıyla Turhal İlçe yöneticiliği, Tokat Miletvekili danışmanlığı, CHP Genel Başkan danışmanlığı, görevlerimde almış olduğum bilgi ve tecrübelerimi Kınık Belediyesi çatısı altında siz değerli hemşehrilerim için kullanacağım. Umudumuz ve hayalimiz daha yaşanabilir, daha gelişmiş, daha modern bir Kınık için; düşünmeye, üretmeye ve hayata geçirmeye hazırım. Söz veriyorum;

KINIK’ı marka şehir haline getireceğim.

Biz Kınık’a yeni bir hayat,

Bölgeye yeni bir yerel yönetim modeli getirmek için hazırız. Bunu birlikte başaracağız.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil