Hüseyin Alpay yazdı: Limoncu Mustafa’ların Valisi

Aklımdan geçenlerin izdüşümünü Cemal İncesoyluer yazdı. Üstad “Vali Balcı’nın derdi ne?” diye sorarken, “Dran dran söylüyor, Nimet Arzık’ın dediği gibi ‘engeli çengel’ yapmıyor. Bizim bürokrasi literatüründe ki ‘la yüsel bir bürokrat’ değil. Evi ile makamı arasında bayrağı dalgalandırarak giderken görülen, sonra da makam odasının içine kapanıp kalan bir vali değil, Ozan Balcı” diye de ekliyor.

Geçtiğimiz gün Tokat Valisi Ozan Balcı’nın çay ocağına giderek vatandaşlarla sohbet ettiğini gördük. Tokat merkezdeki Çekenli iş merkezinin yanında bulunan bir çay ocağını ziyaret ederek vatandaşların derdini dinleyen Vali Balcı, sırtını sıvazladığı yurttaşların yakın ilgisiyle karşılaştı. Tokat’ın gariplerini, mazlumlarını, kıyıda köşede bırakılmışlarını özellikle bulup derdini soran Ozan Vali’nin, unutulan hasletleri yeniden yaşatması belki de şaşkınlığımızın nedeni.

“Tokat diye bir derdimiz var, bin dermana değişmeyiz” algısıyla doğma büyüme bir Tokatlı gibi görevinin başında. Yılmak, usanmak, beklemek, bekletilmek istemeyen, “sorun varsa çözüm de peşinden gelmelidir” diyen bir bürokratik anlayış bu. Gerçeğin ta kendisi. Limoncu Mustafa’ların Valisi. Kırık sazı, akan damı, titreyen gönlü, yanmayan sobayı, içi boş buzdolabını dert edinen Vali. Yol kenarında rastladığı çobanla yaptığı kısacık sohbeti, uzun tatillere değişmeyecek bir adam.

Bu minvaldeki görüşlerimi teyit eden üstad Cemal İncesoyluer ise yazısında şöyle değerlendiriyor Vali Ozan Balcı’yı:

‘Vali Balcı’nın derdi ne’

“Tokat Valisi Ozan Balcı’yı anlamak mümkün değil. Zaten, bu millet Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa’yı da anlamamıştı. Halil Rıfat Paşa, 2. Abdülhamid’in kudretli sadrazamlarından birisi olmasına rağmen, Sivas ve İzmir’de yaptığı valilikleriyle daha çok tanırız. Halil Rıfat Paşa’nın Sivas’ta yol, içme suyu, kanalizasyon ve tarım arazileriyle ilgili yaptığı çalışmalar ve en çokta, “Gidemediğin yer senin değildir” sözüyle tarihe kayıt düştü. Tıpkı, merhum “Zıpkın Vali Recep Yazıcıoğlu” da anlaşılamamış bir bürokrat ve valiydi.

Hani Şah Hatayi o meşhur, ‘Bir derdim var, bin dermana değişmem’ derken, şöyle devam ediyordu: ‘Muhabbet bağında bir gül açıldı/ Bir derdim var bin dermana değişmem/ Yüküm lal-ü gevher mercan saçarım/ Bir derdim var bin dermana değişmem/ Cümle kuşlar dile gelir yazım der/ Gövel turnam şam’a gelir güzüm der/ Benim yaralarım tuzum tuzum der/ Bir derdim var bin dermana değişmem.’

‘İstim arkadan gelsin’ sözü, aslında bürokrasinin canına okuyan bir ifade ve tavırdır. Ne yazık ki devletteki bürokrasi denilen anlayış çözülebilmiş değil. Hatta bu konuya uygun halkın diline pelesenk olmuş, ‘Bugün git yarın gel’ sözü söylenirken, daha sonra mevzunun daha da çetrefil bir hal aldığını göstermek için de, ‘Bugün git ve bir daha hiç gelme’ sözüyle ağır bir eleştiri geliştirilmişti. Vali Dr. Ozan Balcı’nın değişik bir yönetim anlayışı var. Üst şemsiye başlık, ‘Tokat diye bir derdi’ varken, bunu 23 hipotez ve dertle kayıtlamış. Daha doğrusu, Tokat’ın bilinen-bilinmeye ‘23 sorununa 23 Proje’ üreterek, insan ve çözüm odaklı bir yol haritası belirlemiş.

Tokat’a vali olarak atanmadan önce, Diyarbakır’da Kayapınar Kaymakamlığı görevini yürüten Ozan Balcı, Diyarbakır’da ‘Hızır Kaymakam’ olarak tanınıyor. Vali Balcı, ‘Kayapınar Hızır Projesi’ni’ hayata geçirmişti. Proje kapsamında 50 bin haneye ziyaret gerçekleştirilmiş ve başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerinin selamlarını iletmişti. Ad aramaya gerek yok, tıpkı Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi halkı ‘Hızır Kaymakam’ dediyse, Tokatlılarda bu değişik, halka yakın, makamının kapısı ardına kadar açık, Tokat’ın sorunlarına ilişkin çözüm üreten, bununla da yetinmeyip kurduğu iletişim ağıyla an be an takip eden Dr. Ozan Balcı’ya ‘Hızır Vali’ diyorlar…

Dran dran söylüyor, Nimet Arzık’ın dediği gibi ‘Engeli çengel’ yapmıyor. Bizim bürokrasi literatüründe ki ‘La yüsel bir bürokrat’ değil. Evi ile makamı arasında bayrağı dalgalandırarak giderken görülen, sonra da makam odasının içine kapanıp kalan bir vali değil, Ozan Balcı… Tokat diye bir derdi var. Kuru, boş sözden ibaret bırakmamış bu derdini. Eğitimden sağlığa, tarımdan turizme, çocuktan gence, kadından yaşlıya, köyden kente uzanan bir Tokat hinterlandının derdini sırtlamış ve bunu da ‘23 Proje’ başlığı altında eylem planı halinde uygulamaya geçirmeye başlamış. Başlığa taşıdığım, ‘Vali Balcı’nın derdi ne’ sorusunun öyle bir cevapları var ki, yeniden millet ile devletin barışması da diyebiliriz, milletin devlet umuruna yeniden güvenmesi de diyebiliriz.”

***

Hasılı kelam, “kimsesizlerin kimsesi” olmak yolunda devlet ile milleti buluşturan Valilik örneğini sergileyen Ozan Balcı, Tokat için bir şans olmaktan öte, bir kazanımlar bütünüdür.

Devlet adamlığının bu şehirdeki simge ismi Dr. Ozan Balcı, “adamlığın” da kitabını yazmıştır şimdiden.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

DOĞUKENT MAH. HUZUR TOPLANTISI

DOĞUKENT MAH. HUZUR TOPLANTISI

Hazır Site by Uzman Tescil