Ana Sayfa ÖZEL HABER 9 Nisan 2019

Dökme Suyla Değirmen Döndürmek…

Cemal İNCESOYLUER’in Kaleminden…

Hiç kimse dizlerini döğmesin. Gerçek şu ki, azdan az çoktan çok gitti. İstanbul’da iptal oylar sayıldı, olmadı. Kimi ilçelerinde sil baştan sayıldı, olmadı.

Daha önceki bir yazımda, 1950 yılından bu yana katılım oranı bakımından Türkiye’nin ABD ve AB Ülkelerindeki seçim katılımları bakımından temiz seçimler yaptığını ifade etmiştim. Fakat, bu coğrafyanın bir alışkanlığını söylemeyi unutmuştum. O da, “Taşıma suyla değirmen döndürmek” darbı meselenin de olduğu gibi, “Taşıma seçmen ve oy” alışkanlığı vardır.

Özellikle Anadolu’nun belde belediye başkanlarıklarında gayri ahlaki bir sistem olarak işletilen nüfus taşıma, aynı zamanda seçmen taşıma anlamına geliyor. Türkiye’nin her tarafında yapılan bu şark kurnazlığı, en başta İstanbul olmak üzere birde Ankara’yı da vuruyor. Bu seçime yönelik; Tokat, Çorum, Ordu, Amasya, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Niğde ve Nevşehir gibi illerde ki seçim ve seçmen rakamlarına bir göz atın.

Sadece Ordu’ya bu seçimde İstanbul’dan taşınan seçmen sayısı 60 bin dolayında. Başka bir mikro misal daha verecek olursam, sadece Almus’un 2-3 beldesine İstanbul’dan taşınan seçmen sayısı 4 bin dolayındadır. Belde isimleri de vereyim isterseniz: Gölgeli, Görümlü ve Kınık… İstanbul ve Ankara’dan seçmen taşıma tezgahı, salt bu seçime özgüde değil. Hemen her seçimde bu teatral sahtekarlık sahneye konulur.

Hemşericilik adına yapılan bu oyun, yaşadığı ve hizmet aldığı şehirde oy kullanmak yerine, beldesine, ilçesine ve il’ine gelerek, sözüm ona lojistik destek vermiş olur.

AK Parti, bunlara göz yumarak, en başta kendi ayağına sıkmıştır. Çünkü, burada taşınan seçmenlerin ekseriyeti AK Partilidir. Nitekim, aynı mevzu Tokat’ta yaşanmadı mı? Bırakın beldeyi/kasabayı, köy muhtarlığı seçimi için; Tokat’ta yaşadığı ve bütün belediye hizmetlerini bu şehirde eksiksiz olarak aldığı halde, ne yazık ki bu seçimde de bölük bölük köy ve kasabalarına gidip oy kullandılar. Nüfus taşıma işi, o kadar ahlaksız bir noktaya geldi ki, ortaya adam başı tabiriyle 50 lira gibi bir rakamla rayiç belirlendi ve bunun da simsarları ortaya çıktı.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesine hiçbir itirazım yok. Hatta, joker gibi bir başarılı siyasetçi olan Binali Yıldırım’ın AK Parti tarafından her yere aday gösterilmesinden dolayı da ciddi olarak rahatsız olmuştum. Lakin, mesele bu değil. Mesele şu ki, insanlar yaşadığı şehirlerde ve belediye hizmeti aldığı yerlerden her seçim kendi köylerine gelip oy kullanmasını da ahlaki bulmuyorum. Bu bir Milli İrade’nin tecellisi de olamaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bütün partilerin yönetim kademesi, şapkalarını çıkarıp önlerine koymalıdır. Bu devran böyle gitmez. Seçimde hile ve şaibe aranıyorsa, en başta nüfus taşıma ve seçimlerde seçmenlerin yaşadığı şehirleri bırakıp, kendi topraklarında köy ve şehirlerde oy kullanmasına mani olmalıdır.

Aksi takdirde, seçimlerin en temel niteliği olan demokratik tercihler, sandıkta tam olarak yansımış olmayacaktır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil