Ana Sayfa ÖZEL HABER 8 Ekim 2019

Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın’dan ‘Sil Baştan’

Yerel seçimlerde CHP’den Zile Belediye Başkanı seçilen Şükrü Sargın, ilginç uygulamalarıyla biliniyor. Yüklü bir borç devir alan Başkan Sargın, “Belediyemizin hem borçlarını ödeyeceğiz, hem de Zile’de çeşitli projeleri hayata geçireceğiz. Belediyenin hangi biriminde bir zafiyet varsa gerekirse, sil baştan yeniden yapılandıracağız” diyor.

Yerel seçimlerin üzerinden yaklaşık 8 ay geçtikten sonra, Milli İrade Gazetesi olarak belediye başkanlarının neler yaptığını kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. Bu sayımızda da, en ilginç bir belediye başkanını kapak konusu yaptık. Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, hem siyaset anlayışı bakımından, hem de bir yönetici olarak farklı bir insan.

Önce, maaşları ödemekte güçlük çeken belediyeye kendi cebinden borç vererek, personelin maaşını ödedi. Ardından, işçilere bayram ikramiyesini vererek, dikkatleri üzerine çekti. Tabii, bütün bunları yaparken, gündeme gelmeyi amaçlamayan Başkan Şükrü Sargın, yılların ticaret erbabı ve Zile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığının verdiği birikim ve tecrübeyle, yönetim anlayışını da ortaya koyuyor. Aslında öyle, tanınır-görünür olmak gibi bir derdi yok. Hatta, bilakis medyave sosyal mecrada var olmak istemiyor. Zile Belediyesinin resmi web sitesine bakarsanız, Başkan Şükrü Sargın ile ilgili ne bir fotoğraf, nede bir haber görmeniz mümkün değil. Belediye Basın Bürosundaki arkadaşlar da, Başkanın fotoğraf, video ve haber yapılmasını istemediğini söylüyorlar.

Zile Belediyesinde göreve başladığından itibaren taşları oynattığı, ezberleri bozduğu ve sahici bir yönetim anlayışında olduğunu görüyoruz. Nitekim, yüklü bir borç devir alan Belediye Başkanı Şükrü  Sargın, “Belediyemizin hem borçlarını ödeyeceğiz, hem de Zile’de çeşitli projeleri hayata geçireceğiz. Belediyenin hangi biriminde bir zafiyet varsa gerekirse, sil baştan yeniden yapılandıracağız” diyor.

Milli İrade Gazetesinin dosya haberciliği bağlamında, bu sayımızın kapak konusu Başkan Sargın ve Zile Belediyesini masaya yatırdık. Önceki dönemlerden gelen yüklü borç batağındaki belediye de neler yapacak, nasıl borç ödeyip, aynı zamanda hizmet ve yatırımları aksatmadan yürütecek?

İşte bu soruların cevaplarını aramaya çalıştık….

“Üretmeden tüketen toplumlar sürekli küçülmeye muhtaçlardır” diyerek manifestosunu açıklayan Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, borçla devraldığı belediyesinde kısa zamanda kısıtlı imkânlarla mucizelere imza atmaya başladı…

ADALET VE EŞİTLİK İLKELERİYLE GÖREVİNİN BAŞINDA

Tokat’ın Zile ilçesinde Belediye Başkanı olarak seçilen CHP’li Şükrü Sargın, görevine başlar başlamaz, “Belediyede harcanan para, sizin paranız, devletimizin parası. Biz burada tasarruf yapacağız” dedi. Başkan Sargın’ın Belediye personeliyle tanışma toplantısında söyledikleri ise idarecilik anlayışını ortaya koyan ifadeler olarak apayrı bir önem taşıyordu:

“5 YIL YATMAYA GELDİYSEM BU VATANA, BU İLÇEYE İHANET EDİYORUMDUR…”

“Ha makamı işgal ettin, ha vatana ihanet ettin. Bunu unutmayalım arkadaşlar. Eğer ben burada 5 yıl yatmaya geldiysem, bu vatana bu ilçeye ihanet ediyorumdur. Bu aynı şekilde sizler içinde geçerli. Görevimizi, aldığımız maaşı helal ettireceğiz arkadaşlar. Birinci amacımız bu. Partiler tarafından kişiler seçilir. Benim bir partim var ama partizanlığım olamaz. Biz eskiyi karalayarak bir şey inşa etmeyeceğiz. Daha iyisini yapmak için mücadele edeceğiz. Biz namuslu ve dürüst olacağız. Adaletli ve eşit davranacağız. Ben de dahil olmak üzere herkes görevini yapacak. Belediye imkanlarını kendi imkanlarımız gibi tasarruflu kullanacağız. Bu konuda titizim. Özellikle sizden ricam tasarruflu olacağız. Belediyede harcanan para, sizin paranız, devletimizin parası. Biz burada tasarruf yapacağız, Turhal yapacak, Manisa yapacak. Devletimiz böyle düzelir. Üretmeden tüketen toplumlar sürekli küçülmeye muhtaçlardır. Memleket için, belediye için faydalı bir şey varsa 24 saat size kapım açık…”

“SARGIN’IN ZİLE’MİZE YAPTIĞI KATKILARI VE HARCADIĞI MESAİLERİ BİLİYORUM…”

15 Temmuz Demokrasi Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunumun ardından İlk meclis toplantısını Zile Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştiren Sargın’a, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necati Bice ile yönetim kurulu ve meclis üyeleri ziyaret etmiş; ziyarette Sargın’ın eski mesai arkadaşı olan Bice, “Sükunetle yapılan bir seçim sonrasında içimizden biri olan Zile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Şükrü Sargın bey, Zile Belediye başkanlığını kazanmıştır. 6 yıl başkan yardımcısı olarak beraber çalıştık. Zile’mize yaptığı katkıları ve harcadığı mesaileri biliyorum. Bu mesailer Zile Belediyesi’nde de kat ve kat artarak devam edecektir” demişti…

“GENÇLERİN BAKIŞ AÇISI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ…”

Seçim sonrasına denk gelen günlerde, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğrencilerinin Zile Belediye Bağında gerçekleştirmiş oldukları kampa katılan Başkan Sargın, öğrencileri Zile Belediye Bağı’nda ağırlamaktan çok memnun olduklarını belirterek, şunları söylemişti: “Türkiye’nin farklı noktalarından Zile’ye okumaya gelmiş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunda eğitim gören öğrenci grubumuz 2 gün boyunca Zile Belediye Bağında kamp yaptılar. Bizde kendileri ile bir araya gelerek sorunlarını ve isteklerini dinleme fırsatı bulduk. Gençlerin bakış açıları bizim çok önemli. Öğrencilerimizin düşüncelerini ve bakış açılarını dinlemek bundan sonraki çalışmalarımızda katkısı olacağına inanıyorum. Belki çoğu ilk defa Zile’ye geldi ama şehrimizin güzellikleri hafızalarında yer edindi, bu güzellikleri eminim gittikleri her yerde anlatacaklardır…”

ZİLE BELEDİYE MEMURLARININ VEFASI…

Başkan Şükrü Sargın’ın samimiyetinin bir karşılığı olarak Zile belediye memurları da yeni imzalanacak olan sosyal destek sözleşmesi kapsamında aylık aldıkları bin 200 lira sosyal destek tazminatını, belediyenin ekonomik sıkıntıda olmasından dolayı 1 yıl süreyle almama kararı aldılar. Başkan Sargın bu karar karşısında, “Memur arkadaşlarımız 1 yıl boyunca sosyal destek tazminatlarını almayacaklarını ifade ettiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Hep birlikte taşın altına elimizi koyup Zile’yi ayağa kaldırmaya çalışacağız. Belediyemizin ciddi borçları var. Bu borçlar ödenene kadar İnşallah hep birlikte özveriyle çalışacağız” derken, BemBirSen belediye temsilcisi Nurettin Doğan ise, “Belediyemiz şuan da ciddi bir mali zorluk içerindedir. Bizde belediye memuru olan arkadaşlarla hep beraber bir karar aldık. Ve 1 yıl boyunca sosyal destek sözleşmemizdeki sosyal destek tazminatlarını almayacağız. Bu konuda belediyemize ve belediye başkanımıza destek için bir karar aldık. İnşallah memleketimiz için hayırlı olur” diyerek kararlarını anlatıyordu…

‘SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN’ ZİLE’DEKİ YANSIMASI…

Zile’deki bağ kültürünü yaşatma amacıyla belediyeye ait 10 bin metrekarelik bağı mesire amaçlı ücretsiz olarak halka açan Belediye Başkanı Şükrü Sargın, bu kararı ile de gönüllere girdi. Başkan Sargın’ın ““Bağsız bir Zile düşünülemez. Zile’de biz meyve bahçelerine de bağ diyoruz. Her Zilelinin mutlaka bir bağı vardır. İlkbahardan itibaren Zileliler sayfiye amaçlı bağlarına çekilirler. Dışarıdan atanan memur, doktor, üniversite öğrencilerinin mahrum kalmaması için bugünden itibaren Belediye Bağımızı hemşerilerimizin hizmetine ücretsiz olarak açtık. Burası sosyal bir ihtiyacı gidereceği kanaatindeyim. Sosyal belediyecilik gereği sadece belediyenin kullanımında olan Kültür Evi Cennet bahçemiz ve diğer sosyal alanları da ücretsiz olarak hemşerilerimizin hizmetine açacağız” sözleri dikkat çekiciydi…

ÇEVRE DOSTU BİR BELEDİYE…

Sıfır atık projesi kapsamında Zile’de yapılan kampanyada çevreci gençlere ödül yağarken, etkinlikler kapsamında yapılan törende bilgisayar, yazıcılar, ses sistemi, akülü engelli aracı ve çok sayıda şapka, atkı hediyeler ve 1000 adet çam fidanı verildi. Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın ise konu ile ilgili olarak, “Çevreye duyarlı bir belediyemiz var. Belediyemizin katı atık birliğinin olması, atık su arıtma tesisin olması ve özellikle çevreyle ilgili konularda çalışan arkadaşlarımızın da becerili olmasından dolayı Zile Belediyesi öncü bir konumdadır. Çevreye duyarlı olmamız ve gençlerimize çocuklarımıza öğretmemiz lazım. Bu konuda emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyoruz” diyordu…

BELEDİYE KÜLTÜR EVİ’NİN NİKÂH TÖRENLERİNE AÇILMASI…

Zile’de artık nikâhlar Belediyeye ait Kültür Evinde kıyılmaya başlanırken, bahçe hem nikâh törenleri için hem de fotoğraf çekimi için çok güzel bir mekân olarak Zileliler tarafından kullanılmaya başlandı. Vatandaşların oldukça memnun olduğu hizmette, kıyılan nikâhlar için mesai saatleri içinde herhangi bir ücret talep edilmiyor.

KENT MÜZESİ İÇİN START VERİLDİ…

Tarihi Zile kalesinde bulunan kışla binasının “Veni Vidi Vici Kent Müzesi”ne dönüştürülmesine ilişkin planlanan proje kapsamında OKA ile imzalar atıldığında konuşan Başkan Şükrü Sargın, protokol sonucu müze teşhir tanzim projesine ajans tarafından hibe desteği sağlandığını bildirdi. Tarihi ve kültürel değerlerin sergileneceği müzeyi hayata geçirip, turizmi canlandıracağını belirten Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, hemşerilerinin ev ve iş yerlerinde bulunan ata yadigârı eşyaları yapılacak olan müzede sergilemek istediklerini sözlerine ekledi.

“HİZMETLERİ KENDİ KAFAMIZA GÖRE YAPMAYACAĞIZ…”

Zile Belediyesince tüm Zilelilerin yönetime katılımının sağlanması amacı ile belediye meclisinden ayrı olarak Kent Konseyi kurulması için çalışmalara başlanıldı. İçinde kadın, gençlik ve çocuk meclisleri ile birlikte çeşitli komisyonların bulunacağı Zile Kent Konseyinin kurulmasının önemini ifade eden Belediye Başkanı Şükrü Sargın, konu ile ilgili olarak “Biz hizmetlerimizi kendi kafamıza göre yapmayacağız. Konusunda uzman komisyonlar oluşturup hemşerilerimizin ortak kararı ile yol haritamızı belirleyeceğiz. Bu komisyonlarda hiç bir siyasi görüş ayrımı yapmadan demokratik olarak temsil yapılacaktır. 5393 sayılı Belediye kanununda KENT Konseylerinin kurulma zorunluluğu vardır. Halktan kopuk bir yönetim anlayışını benimsemiyoruz” açıklamasını yapıyordu.

ZİLE’DE PARKLAR ARTIK GÖNÜLLÜLERE EMANET…

Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın başlattığı uygulama ile parklara gönüllü görevlendirdi. Zile’nin Atatürk meydanında bulunan Kınalı Ali parkına fahri görevlendirilen Dursun Öğür’e Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın görev beratı ve şilt taktim etti. Zile belediye başkanı Şükrü Sargın, “Artık hemşerilerimiz her şeyi belediyeden beklemesin. Gönüllü hemşerilerimiz parkın bakımını, temizliğini yapıyor. Kendilerine şahsım ve Zileliler adına teşekkür ediyorum” dedi.

BELEDİYEDEN ZİLELİ KADINLARA ÖNEMLİ DESTEK…

Zileli ev hanımları ürettikleri el sanatları ve yöresel ürünleri, Zile Belediyesi ile birlikte yürüttükleri bir proje kapsamında pazarlayacak. Zile Belediye başkanı Şükrü Sargın, “Amacımız ev hanımlarını üretken haline getirip ev ekonomilerine katkı sağlayacak konuma getirmektir. Bir gurup Hanımefendi hemşerimiz yaptıkları eserleri makamda sergilediler. İnşallah Asırlık Panayırımızda büyük bir stant açarak bu çalışmaları sergileyeceğiz” derken, ev hanımlarının ürettikleri çeşitli ürünleri belediye bünyesinde oluşturulacak yurtiçi ve yurtdışı fuar stantlarında satılması hedefleniyor.

TASARRUF YAPILARAK ÖDENEN İŞÇİ İKRAMİYELERİ…

Maddi sıkıntılar içerisinde olan Zile Belediyesi’nde, belediye başkanı Şükrü Sargın, yaptığı tasarrufla belediye personeline bayram sürprizi yapmış, belediye işçilerinin 2015 yılından kalan ikramiyelerini ödemişti. Sargın, “Bu çalışmamızda belediye personel arkadaşlarımızın hakkını asla inkâr edemem. Kısıtlı imkânlarımız ile adeta sinekten yağ çıkarıyoruz. Bizde bayram öncesi küçükte olsa personel arkadaşlarımıza katkı sağlamak için 2015’ten bugüne alamadıkları ikramiyelerinden bir miktar ödeme yaptık. Çok daha fazlasını hak ediyorlar” demişti.

ZİLE ARTIK BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ’NİN BİR KAMPÜSÜ…

Zile’ye bir müjde de Başkent Üniversitesi Rektörü, Dünya Organ Nakli Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal’dan geldi.  Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın’ın daveti üzerine Zile’ye gelen Haberal, “Zile’nin bizde çok özel bir yeri var.  Başkent Üniversitesi olarak Zile’de çeşitli çalışmalarımız yatırımlarımız olacak. İlk olarak Üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz Tarım Enstitüsü uzmanları Zile’de araştırmalar yapıp, burada neler yapılabilir, tarımsal kazanç nasıl artırılır, göç nasıl önlenir akademik olarak tespit yapılacak. Yani Zile artık Başkent Üniversitesinin bir kampüsüdür” diyerek Zile’ye büyük bir müjdeyi verdi.

TÜRKİYE’NİN TRAKTÖR PİYASASINI BELİRLEYEN İLÇE: ZİLE…

Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan “Tarım ve Tarım Makineleri” Fuarı’nın açılışında konuşan Başkan Şükrü Sargın Türkiye’deki traktör piyasası ve borsasını Zile’nin belirlediğine dikkat çekerek, “800 yıllık panayırımızı, 4 yıl önce başlayan tarım fuarı ile renklendirdik. Fuar çalışmasını devam ettirmeye kararlıyız. Süreyya Bey barajı çalışmalarını takip edip, tarımı güçlendirerek tarım makineleri konusunda da kalkınma sağlayacağız.” ifadelerini kullanıyordu.

HAYIRSEVER İŞADAMINDAN TAZİYE ARACI… Zileli hayırsever işadamı Cemal Özçelik, Zile Belediyesine sosyal hizmetlerinde ve taziye çadırının yerine tam donanımlı bir taziye aracı hibe etti. 80 bin liraya özel üretimini yaptırarak belediyeye teslim eden Özçelik, “Belediyemiz artık yağmurda, tozda, çamurda taziye çadırı yerine bu aracı kullanılabilir. Seçim öncesi başkanımıza sözüm vardı. Gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum.” derken, Başkanı Şükrü Sargın ise Özçelik’e teşekkür ederek, “Bundan sonra hemşerilerimize daha iyi hizmet vermek için bu araçtan birkaç adet daha yaptıracağız” bilgisini verdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil