Kitap Hediye Edeni de Kitap Okuyanı da Unutmayacağız

Hüseyin Alpay’ın Kaleminden…

Türk edebiyatının “Zarif Adamı” Cahit Zarifoğlu, “Sana kitap hediye edeni unutma, sana kitap okuyanı hiç unutma” demiş…

Kitapların insan hayatındaki önemi hiçbir zaman inkâr edilmedi. Teknolojinin zirve yaptığıbu çağda bile kitapların varlığı ve önemi eski kudretiyle sürüyor. Dijital çağın getirdiğiteknoloji bağımlılığı her ne kadar kitap okuma kültürüne sekte vursa da kitabın insan hayatındaki önemi ve değeri aralıksız olarak devam ediyor.

Tokat Valisi Ozan Balcı’nın başlattığı projeler arasında yer alan Kitap Tokat, yurttaşların dasahip çıkarak önemsediği bir proje olarak kısa sürede benimsendi. Vali Balcı’nın gittiği her yere kitap götürmesi, kitap armağan etmesi ve Z Kütüphaneler kurma sözü vermesi, Zarifoğlu’nun yukarıdaki sözünü anımsattı bize.

“Alimler, Fazıllar Yurdu” Tokat’ın, okuyan bir şehir olarak 21. Yüzyıl dünyasında yerini alması adına atılan adımların sesi çok uzaklardan duyuluyor. Bugün Tokat’ta köylerde, beldelerde, ilçelerde kitaplar okunuyor. Toplumun değişik yaş ve cinsiyetlerindeki bireylerinin kitapla haşır neşir olmaları, Kitap Tokat’ın başarısı olarak değerlendirilmeli.

Öyle ki bugüne kadar yapılan hiçbir proje, Kitap Tokat kadar etki yaratmadı toplumda…

Öğrencisinden öğretmenine, velilerden idarecilere herkesin Kitap Tokat’a olan katkılarınıgördükçe, geleceğe daha da iyimser bakıyoruz. Rasyonel bir bakış açısıyla değerlendirmek gerekirse, Kitap Tokat’ı yakın bir gelecekte bütün ülkeye ışık tutacak bir proje olarak görebiliriz.

Proje hakkında yapılan bütün değerlendirmeler, mevzunun toplum tarafından daanlaşıldığını, benimsenerek sahiplenildiğini işaret ediyor.

Kitap okumanın toplumsal bir gereklilik olmaktan öte, insan yaşamının en önemli bir parçası olduğunu bilmekten geçiyor her şey. Hepimizin şikâyet ettiği teknoloji bağımlılığıile en iyi ve en etkili mücadele kitap okumakla mümkün. Çocuklar ve gençler başta olmak üzere bu bağımlılıkla mücadele eden herkesin, elindeki kitaplara daha sıkı sarılmasıgerekiyor.

Çocukluğumuzda anne-babalarımızın başucumuzda kitap okumalarını unutmadık. Koca bir şehre kitap armağan eden Vali Ozan Balcı’yı da unutulmayacaklar arasına kitap naifliğindealıyoruz.

Ve elbette kitap okuyanı da kitap hediye edeni de unutmayacak, Zarifoğlu’nu haklı çıkaracağız…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil