Ana Sayfa GÜNDEM, KÖŞE YAZARLARI 13 Nisan 2019

Bir Seçim Hikayesi…

Cemal İNCESOYLUER’in Kaleminden...

Seçim yapılalı iki hafta oldu ama, tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Seçim değerlendirmesi yapan parti liderleri, kendileri açısından bir başarı hikayesi anlatıyor. Liderleri dinleyince, kendi zaviyelerinden başarılı olduklarını anlıyorsunuz.

Anlamadığımız, ortada herkes başarılıyken, kim ya da kimler başarısız? Bu yeni bir durum değil. Son 35 yıllık seçimlere baktığınızda, partisi bütün önemli mevzileri kaybetmiş bile olsa, partisinin hanesine yazacak bir başarı hikayesi bulabiliyor.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler, tek kriter üzerinden yorumlanacak olsa, burada CHP’nin açık başarısını görebiliriz. Henüz İstanbul için netleşmiş bir sonuç olmasa dahi, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbataya çok yakın olduğu bir gerçektir. 2 haftadır süren sayım olgusu, rakamsal verileri çok etkilemeyecektir. Perşembenin gelişinin Çarşamba’dan belli olduğu gerçeği ortadadır. Öyleyse, bu sayım ve itiraz sarmalı nedir? Bu da seçimlerdeki “hukuki süreç” şeklinde değerlendirilmeli, tıpkı seçimler gibi, demokrasinin olmazsa olmazlarıdır.

İstanbul Büyükçekmece’deki sorun, salt seçimle bağlantılı değil. Orada tutuklanmalar olmuş, CHP’li Belediye Başkanı ifadeye çağrılmış. Nüfus Müdürlüğüne belediyeden bir elemanın geçişi sağlanmış. O elemanda, sanki belediyeden nüfus müdürlüğüne geçişinin bir görev anlayışı içerisinde olduğunu kanıtlarcasına, usulsüzlük ve deyim yerindeyse operasyonel eylemleri gerçekleştirmiş.

Bütün bunlara eyvallah…

Lakin, yine de toplumsal vicdanı önceleyen ve halkın kararını incitmeyecek adımın yine AK Parti’den gelmesini bekliyorum. İstanbul sonuçlarını bu kadar örselemenin, sürüncemede bırakmanın ve zorlama süreci uzatmanın lüzumu yok. Hukuki sürecin bir an önce tamamlanmasını sağlayacak adımların atılarak, toplumun kabul ettiği sonucu ilan etmenin zamanı gelmiştir.

Çünkü cin şişeden çıkmıştır ve geri şişeye sokulması mümkün değildir. Tokat ölçeğinde seçim sonuçları ise, göze çarpan başarı hikayesini MHP hanesine yazmamızı zorunlu kılıyor.

Seçim sürecinde yaşanan çeşitli nahoş işlere rağmen, geriye dönüp baktığımızda keşke şunlar olmasaydı düşüncemize karşın, MHP’nin yeniden 3 ilçe belediyesini alması, bir çok beldeyi partisine kazandırması, İl Genel Meclis Üyesi sayısını artırması, bu seçimde bir başarı hikayesinin olduğunu gösteriyor. Bunun birkaç paydaşı vardır. İl Genel Meclis Üyesi Veli Gökyıldız, MHP Merkez İlçe Başkanı Mustafa İpek ve seçim sathı mahallinden ayrılmayan, mitinglerin hatibi Tokat Milletvekili Yücel Bulut…

Hakkı teslim anlamında, MHP Milletvekili Yücel Bulut’un bu seçimdeki performansını, belki siyasi hırs olarak nitelendirilebilecek bir azimle sürdürdüğü seçim çalışması, alınan sonuç itibarıyla bir başarı getirmiştir. Bu başarı da, MHP’nin hanesine yazılmıştır.

Ortaya çıkan bu sonucun elbette, tıpkı başarının paydaşı gibi paydaşları vardır. Hep söyledim, ülke genelinde olduğu gibi, AK Partinin gerek aday belirlemedeki yanlışlıkları, gerekse sahada yeterince asılmayışı bu sonucu davet etti. Elbette, ekonomik sıkıntılar muhalefetin seçim argümanlarının başat söylemleri oldu. Tencere-tava, domates-biber-patlıcan diye geçiştirilecek bir durum yok. Halkın mutfağında bir yangın varsa, piyasada ticari bir durgunluk söz konusuysa, esnaf siftahsız kepenklerini kapatıyorsa, iktidar bir tepkiyi beklemesi lazımdı.

Seçim bitmiştir. Evli evine köylü köyüne dönmüştür. Bundan sonra bize düşen, hayata kaldığımız yerden devam etmek, kırgınlıkları onarmak, konu-komşuyla barışmaktır. Gerisi laf-ü güzaftır…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil