Ana Sayfa GÜNDEM 30 Mart 2019

Mübarek ve Bereketli Toprakların ‘Can’ Valisi…

O Tokat’ı anlatmaya başlayınca, “Biz nerede yaşıyoruz da haberimiz yokmuş” diye çoğu kez içimizden geçirmişizdir mutlaka.

“Mübarek ve bereketli toprakların cömert insanları” diye başladığı her sözde Tokat’ta yaşamanın, Tokatlı olmanın gururunu yaşattı hep bize… Cevdet Can’dan bahsediyorum. Yani şu bizim “Can Vali”den… Tokat’ta görev yaptığı sürece “Geçmişin muhteşemliğini geleceğe taşıyan şehir” cümlesini slogan yaparak çalışan Vali Cevdet Can, sade yaşantısıyla da örnek oldu herkese. Mütevazi, içten ve samimi duruşuyla devletin güler yüzünü insanımıza yansıttı.

Can Vali, zamanın da Şehzadeler şehrinin Amasya olmasına rağmen saraya sebze ve meyveler ile etlerin Tokat’tan gittiğini bize hatırlatarak, “Burası bereketli topraklar derken geçmişine bakıp konuştuk. Biz burayı tekrar Anadolu’nun Bahçesi haline getirmeye çalışıyoruz” demişti. Yaptığı işi severek ve inanarak yapıyor, hizmet verdiği kentin insanlarına değer veriyordu…

Halkla iç içe ve her zaman samimiydi…

Genel Yayın Yönetmenimiz Cemal İncesoyluer Cevdet Can’ı konu ettiği bir makalesinde, şunları yazmıştı:

“(…) Tokat Valisi Cevdet Can’ın samimiyeti, mütevaziliği ve halka yakınlığı, bu coğrafyada bütün kesimlerin sevgisini kazandı. Özellikle 15 Temmuz darbe/işgal girişiminden sonraki FETÖ’cülere karşı tavizsiz tutumu, Tokat’ın özellikle mülkiyenin içindeki FETÖ elemanlarına yönelik soruşturmanın merkezi oldu. Bu konuda Vali Can’ın duruşu çok önemliydi. Hizmet, yatırım ve çalışmaları kısaca, özetle bir çırpıda sayacak olsam… Tokat Dedeman Oteli bitmek üzere… İl Özel İdaresi eliyle, örtü altı seracılık, çiftçilere yönelik en büyük finans kaynağı sağlanıyor… Uluslararası Et Entegre Tesislerine öncülük yaptı. Arazi toplulaştırmaları için start verildi… OSB’nin iş ve istihdam kapasitesinin artırılması için, işadamı ve girişimci özendirildi… Tokat’ın tarihi ve kültürel değerlerine yönelik kapsamlı projeler devreye sokuldu. Tarihi Yazmacılar Hanı, Yüksek Kahve ve Kapalıçarşı’daki Konak restorasyonu başlatıldı… Muhtar Cevdet Can, bilge adam Cevdet Can, kültür ve sanat aşığı Cevdet Can, Vali Cevdet Can… Bu şehre ismini kazıyan azdan az valilerimiz oldu. İşte o azlardan birisisiniz.”

Cevdet Can, İncesoyluer’in de belirttiği gibi “samimiyet, mütevazilik ve halka yakınlık” özellikleriyle Tokat’ta kalıcı izler ve ardından hoş bir seda bırakarak gitti. Yurtsever bir vali, iyi bir insan ve toplumun bütün kesimlerine eşit mesafede hizmet eden Vali portresiyle belleklerde yerini alan Cevdet Can’ın “Tokat diye bir derdimiz var, bin dermana değişmeyiz” sözü, kendisinden bize kalan en anlamlı söz olarak kaldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil